13
با حضور فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهروی اسلامی ایران؛

آئین رونمائی، نقد و بررسی کتاب «در محضر کلنل» امیر سرتیپ عباس پورعلی

  • کد خبر : 2924
  • ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - ۱۷:۱۶
آئین رونمائی، نقد و بررسی کتاب «در محضر کلنل» امیر سرتیپ عباس پورعلی
آئین رونمایی، نقد و بررسی کتاب «در محضر کلنل» با محوریت خاطرات شفاهی امیر سرتیپ خلبان عباس پورعلی با حضور فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نویسنده و راوی کتاب برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری شرق‌نگار، آئین رونمایی، نقد و بررسی کتاب «در محضر کلنل» با محوریت خاطرات شفاهی امیر سرتیپ خلبان عباس پورعلی با حضور امیر سرتیپ خلبان ستاد حمید واحدی، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ حجت‌الاسلام و المسلمین سید احمد قاضی، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی نیروی هوایی ارتش؛ سردار سرتیپ پاسدار یعقوبعلی نظری، فرمانده سپاه امام رضا (ع)، سردار سرتیپ دوم پاسدار حسینعلی یوسفعلی‌زاده، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی؛ امیر سرتیپ خلبان عباس پورعلی، راوی کتاب؛ مهری غلامپور، نویسنده کتاب ؛ محمدحسین زاده، معاون فرهنگی سپاه امام رضا(ع)؛ امیر بهرام نژاد، فرمانده پایگاه هوایی مشهد؛ سردار امیر کامیابی، مسئول و حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.

در ابتدا امیر سرتیپ خلبان ستاد حمید واحدی، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران ضمن تسلیت ایام سوگواری اهل بیت(ع)، گفت: تقسیمات نظامی کشور تنها بر روی برگه است ولی در عمل و عرصه حضور همه در زیر یک پرچم و با یک هدف است. در ارتش جمهوری اسلامی ایران ناگفته های عظیمی وجود دارد که نیازمند همت و تلاش فعالان عرصه فرهنگ و هنر برای ماندگاری آن است.
وی ضمن اشاره به کتاب «در محضر کلنل» افزود: به جرات می توان گفت که این کتاب تنها بخشی از نگفته ها و رازهای دل امیرسرتیپ خلبان عباس پورعلی است. سختیها و مشقتهایی وجود داشته که ایشان به خاطر تواضع و خشوع خود از بیان کردن آن خودداری نموده اند.
حمید واحدی با تشکر از برگزاری مراسم رونمایی به همت اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی ، گفت: در خطه خراسان قهرمانان بسیاری وجود دارد که باید معرفی شوند. امیدوارم پرچم علم و کتاب را از مشهد بتوانیم به تمامی کشور نشر دهیم.
وی نوک پیکان فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در بیانیه گام دوم انقلاب را جوانان دانست و گفت: ما باید تمام تلاشمان را در معرفی قهرمانان و ایثارگران این مرز و بوم برای نسل جوان جامعه انجام دهیم.

در ادامه یعقوبعلی نظری، فرمانده سپاه امام رضا (ع) با اشاره به فعالیت نشر ستار ه ها در مجموعه سپاه امام رضا(ع) و قدردانی از اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، گفت: غالبا مراسمات و خاطرات ما مربوط به دست رفتگان است، چه خوب است که این مراسم را تا وقت هست برگزار و از بزرگان و قهرمانان این مرز و بوم قدردانی کنیم و از تجربیات ارزشمند آنها بهره کافی و وافی ببریم. وجود جوانان با انگیزه در انتشارات ستاره ها منشأ ترویج فرهنگ جبهه به نسل آینده از طریق کتاب شده است.
وی با اشاره به دوران هشت سال دفاع مقدس، افزود: انسانها برای رشد چه به صورت فردی و چه بصورت جمعی باید در عرصه های مختلف حضور پیدا کند و کارهای بزرگ انجام دهد به عبارتی باید وارد میادین و عرصه های سخت، قوی و موثر شود. دوران دفاع مقدس نیز یکی از این میادین سخت بود که در بطن خودش باعث افتخار آفرینی و اثرگذاری در آینده کشور شد، در واقع می توان اینگونه گفت که دوران دفاع مقدس نقش به سزایی در حفظ، استحکام و ارتقای نظام جمهوری اسلامی ایران داشته است.
یعقوبعلی نظری با بیان اینکه مقام معظم رهبری(مدظله العالی) دوران دفاع مقدس را یک گنج نامیده اند، گفت: از بطن همین دوران بود که سلیمانی ها، صیادی ها و بسیاری از بزرگان دیگر در این کشور ظهور پیدا کردند. ما و به ویژه افرادی که به نوعی در عرصه های فرهنگی و هنری در حال فعالیت هستند باید طبق تاکید و فرمایش مقام معظم رهبری(مدظله العالی) به معرفی جنگ، شهدا، ایثارگران و … بپردازیم.
دوران دفاع مقدس تحریف شدنی نیست، چرا که ضمانت صیانت و حفاظت از آن در درونش نهفته است، دوران دفاع مقدس از جنس انقلاب اسلامی و مبتنی بر اسلام ناب است.

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی، نیز در این جلسه ضمن خیر مقدم و تسلیت ایام سوگواری اهل بیت(ع) گفت: امروزه کتابخانه ها به عنوان فرهنگسراهای اجتماعی علاوه بر رفع نیازهای اطلاعاتی مردم باید به معرفی مفاخر و آثار برتر در حوزه های مختلف بپردازد. باعث افتخار است که امروز برای تحقق این امر در بزرگترین کتابخانه عمومی کشور شاهد یک اتفاق بزرگ و میزبان یکی از مفاخر دوران دفاع مقدس هستیم.
وی افزود: امیدوارم برگزاری این قبیل مراسمات باعث شود تا جوانان امروز این مرز و بوم به سرمایه های هشت سال دفاع مقدس از قبیل امیر سرتیپ خلبان عباس پورعلی افتخار کنند، فرماندهانی که برای اعتلای کلمه الله و احتزاز پرچم ایران سلامی و برای حفظ کیان و مرز و بوم این کشور جنگیدند.
وی با اشاره به آثار ارزشمند نشر ستاره ها در معرفی دوران دفاع مقدس، گفت: نشر ستاره ها امروز منشأ اثر در راستای ترویج ادبیات پایداری و معرفی فرماندهان و قهرمانان این مرز و بوم است. قهرمانانی که به واسطه حضور افرادی همچون امیرسرتیپ عباس پورعلی به استحکام و پیروزی رسید.
مهری غلامپور، نویسنده کتاب «در محضر کلنل» در خصوص انگیزه نگارش این کتاب، گفت: حوزه اصلی نویسندگی من داستانهایی است که در انتها به دوران دفاع مقدس برمی گردد و این انگیزه ای شد تا به سراغ افرادی بروم که جنگ را لمس کرده اند و از حوزه داستان به حوزه واقعیت قدم بردارم.
وی افزود: البته که این کتاب بخشی از خاطرات امیرسرتیپ خلبان عباس پورعلی است که به دلیل تواضع و خشوع ایشان از چاپ کامل خاطراتشان محروم شده ایم.

در پایان امیر سرتیپ خلبان عباس پور علی، گفت: هدف از مکتوب کردن این خاطرات بیان بخشی از فعالیتهای موثر ارتش در دوران دفاع مقدس است.
وی با اشاره به مبحث خودکفایی در ارتش جمهوری اسلامی ایران، افزود: اولین طرح خودکفایی طبق فرمان مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در ارتش نیروهای هوایی و با مسئولیت بنده شروع شد. خودکفایی که ارتش، سپاه و … را جدا از هم نمی داند و همه با هم در کنار هم برای ایرانی اقتدار فعالیت می کنیم.

گفتنی است، از کتاب «در محضر کلنل :خاطرات شفاهی امیر سرتیپ خلبان عباس پورعلی» و پوستر برنامه نیز رونمایی شد. همچنین از نویسنده و راوی کتاب به رسم یادبود تقدیر به عمل آمد. در پایان امیر سرتیپ خلبان ستاد حمید واحدی، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ حجت‌الاسلام و المسلمین سید احمد قاضی، رئیس سازمان عقیدتی سیاسی نیروی هوایی ارتش؛ سردار سرتیپ پاسدار یعقوبعلی نظری، فرمانده سپاه امام رضا (ع)، سردار سرتیپ دوم پاسدار حسینعلی یوسفعلی‌زاده، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی؛ امیر سرتیپ خلبان عباس پورعلی، راوی کتاب؛ مهری غلامپور، نویسنده کتاب ؛ محمدحسین زاده، معاون فرهنگی سپاه امام رضا(ع)؛ امیر بهرام نژاد، فرمانده پایگاه هوایی مشهد؛ سردار امیر کامیابی کارت عضویت افتخاری کتابخانه مرکزی امام خمینی(قدس سره) تقدیم شد.

لینک کوتاه : http://sharghnegar.ir/?p=2924

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.